19 Mayıs 1919 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’dan başlattığı milli kurtuluş mücadelesinin 100. Yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

            Kutlama etkinlikleri dâhilinde 19 Mayıs Pazar günü Valilik önünde saat 10.00’da Çelenk Sunma Töreni, saygı duruşu ve istiklal marşının akabinde Kutlama Töreni gerçekleştirildi. Valilik önünde gerçekleştirilen törene; Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları, Garnizon Bölge Komutanı Tuğgeneral Hasan Koçyiğit, Giresun Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu, Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cevdet Coşkun, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Jandarma Komutan Vekili J.Albay Bahri Bostancı, Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Hasan Bulut ile daire amirleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğrenciler, sporcular ve vatandaşlar katıldı.

            Tören, Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Hasan BULUT tarafından Atatürk anıtı önünde çelenk sunumu ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından İl Müdürü BULUT günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı. İl Müdürü BULUT konuşmasında; " Gazi Mustafa Kemal'in Samsun'da tutuşturduğu Kurtuluş meşalesinin, Anadolu'da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının ve tarihe altın harflerle yazılan Kurtuluş mücadelemizin başlangıcının 100.yıldönümünde; Milletimizin o gün taşıdığı heyecan ve coşkuyla sizleri saygıyla selamlıyorum.

Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milleti İçin Bağımlı Yaşamaktansa ölmek daha iyidir diyerek Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin başlangıcı olmuştur.

Mustafa Kemal'in 100 yıl önce Samsun'da yakmış olduğu bağımsızlık ateşi, milletimizin cesaret ve özgüveni ile birleşerek Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu müjdelemiştir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin istiklâlinde gençlerin cephenin en ön saflarında verdiği kararlı ve cansiperane mücadelenin, İstikbal mücadelemize de ışık tuttuğuna inanıyoruz.

19 Mayıs gençliktir. Gençlik gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklalinin ve Türk Cumhuriyetinin yılmaz bekçisi, bugünün ve yarının tek ve en büyük güvencesidir.

Bu sebepten 19 Mayıs'ı anmaktan ziyade 19 Mayıs ruhunu anlamayı daha çok önemsemeliyiz.

Evet 19 Mayıs; Milletimizin "Ya İstiklâl Ya Ölüm" parolası ile çıktığı ve sonunu zaferle taçlandırdığı yolculuğun ilk adım günüdür.

19 Mayıs; Tarih sahnesinde Milletimizin bir defa daha şaha kalkışının başlangıç günüdür.

19 Mayıs; Türk Milletinin azminin ve manevi gücünün ispat günüdür.

19 Mayıs; Milli Egemenlik ve Milli İradenin hakimiyet günüdür.

19 Mayıs; Geleceğimizin teminatı olan gençliğimize güven günüdür.

Sakarya’da da, Çanakkale’de de, 15 Temmuz’da da, bu milleti dimdik ayakta tutan, bu milleti yenilmez yapan, milli ve manevi değerler olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız.

19 Mayıs ruhuna sahip olan Türk gençliği öncülüğünde 15 Temmuz'da karşılaştığımız alçakça ihanet karşısında genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla tarihinin her sayfasında olduğu gibi Türk Milleti yeri geldiğinde en çetin sınavlarında, kederde ve tasada birleşmeyi bilmiş, bu hain darbe girişiminin de üstesinden gelmeyi kendine vazife edinmiştir.

Sizler yeni Türkiye’nin genç evlatları, yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmaz. diyor Atatürk. Unutmayınız ki vatanını en çok seven, görevini en iyi yapacak olan siz gençlersiniz.

Geleceğin nesli olan gençler olarak sizler, internette, sosyal medyada beyninizi teslim alan, yüreğinizi işgal eden, her türlü görüntüden, lüzumsuz sözden ve yazıdan uzak durmalısınız.

Sevgili gençler;

 Teröre, şiddete ve kör ideolojilere asla prim vermeyen sizlerin, sözün ve düşüncenin gücüne inanarak, okumaya, araştırmaya, sorgulamaya devam edeceğinizi biliyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, bu vatanın birliği ve bütünlüğü için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi minnet ve saygıyla anıyor, hepinizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı en kalbi duygularımla tebrik ediyorum’’ dedi.               

          Tören; Açılış konuşmasının ardından Gençlik Adına yapılan konuşma ve okunan şiirler ile Giresun Gençlik Merkezi Halk Oyunları Topluluğu tarafından Halk Oyunları gösterileriyle devam etti. Milli Mücadelenin 100.yılı kapsamanında Gençlik Haftası ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları dahilinde yapılan çeşitli yarışmalarda dereceye giren gençlerimize ödülleri Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları, Garnizon Bölge Komutanı Tuğgeneral Hasan Koçyiğit ve Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu tarafından plaket verilmesinin ardından sona erdi.