Sarıkamış Harekatı'nın 109. yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde 7 Ocak 2024 Pazar günü Dereli Kulakkaya Yayla merkezinden başlayarak Türk bayrakları olan yüzlerce kişinin katılımıyla Alçakbel Mesire alanı güzergahında Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü ve Alçakbel Mesire Alanında Şehitleri Anma Töreni düzenlendi.

Sarıkamış Harekâtını anma yürüyüşünün sonunda program, Saygı Ateşinin yakılması, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile devam etti. Giresun Valisi Mehmet Fatih SERDENGEÇTİ, Giresun Milletvekili Ertuğrul Gazi KONAL, Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer ERGÜN ve Önceki Dönem Yavuzkemal Belediye Başkanı Abdullah ÖNAL günün anlam ve önemini belirten konuşmalarını yaptı. Tören konuşmaların ardından İl Müftüsü Selçuk KILIÇBAY tarafından okunan Kur’an tilaveti ve yapılan dualarla sona erdi.

Sarıkamış Ruhu’nun ülke genelinde canlılığını sürdürmek, milli ve manevi değerlerimizi gençlere daha etkin şekilde tanıtmak, vatan sevgisi aşılamak ve tarih bilincini kazandırmak amacıyla Sarıkamış harekatı anısına gerçekleştirilen "Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü" programına; Vali Mehmet Fatih SERDENGEÇTİ ve Eşi Belkıs Edige SERDENGEÇTİ Hanımefendi, Giresun Milletvekili Ertuğrul Gazi KONAL, Cumhuriyet Başsavcısı Zeynel Abidin AKKİRAZ, Vali Yardımcısı Mehmet Fikret ÇAVUŞ, Dereli Kaymakamı Mehmet Fatih KESTİOĞLU, İl Jandarma Komutanı J.Kd. Albay Özgür ÖZER, İl Emniyet Müdürü Recep GÜZELYAZICI, Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer ERGÜN, İl Müftüsü Selçuk KILIÇBAY, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa MODAOĞLU, Daire Amirleri, Yavuzkemal Belediye Başkanı Adem ÖNAL, sivil toplum örgütü temsilcileri, ilimizde bulunan izci grupları, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.